Szalom! W za kilka godzin inauguruję tegoroczne szlajanie się po świecie. Izrael – ciepło, historycznie, egzotycznie i Wizzair z Katowic. Przygotowania zakończone i zanim zacznę bombardować relacjami z podróży – mała rozgrzewka. Wszystko to, co zdziwiło mnie podczas przygotowań do podróży. Tak więc ciekawostkowo-praktycznie.
1. Bilety w promocji się kończą: szukając najsensowniejszych połączeń, w formularzu wizzair.com ustawiałem tylko skąd/dokąd, zostawiając pasażerów sztuk jeden. Błąd. Zakupiwszy trzy promocyjne bilety Katowice -> Tel-Awiw, przeżyłem zdziwienie – na drogę powrotną promocyjny za 79,00 PLN był tylko jeden. Reszta po trzy razy więcej.
2. Samochodowo: Wynajętym w Izraelu samochodem nie można wjeżdzać na tereny Autonomii Palestyńskiej, teoretycznie poza autostradą 90, którą planujemy dostać się do Masady nad Morzem Martwym. Najwyżej sprawdzimy, czy ubezpieczenie pokrywa ostrzelanie przez bojówki.
3. Geograficznie: Cały Izrael powierzchnią zbliżony jest do województwa zachodniopomorskiego. Leży za to w trzech strefach klimatycznych, a jego najwyższe wzniesienie jest wyższe od Rys
4. Logistycznie: trzeba bardzo mocno brać pod uwagę Szabat. W takiej Jerozolimie od piątku wieczór do końca soboty występują podobno poważne utrudnienia w kupieniu czegokolwiek, a nawet w komunikacji miejskiej, której podobno – poza paroma prywaciarzami – nie ma wtedy w ogóle.
5. Komórkowo: to mnie w sumie już nie dziwi. To tradycja. Dla człowieka z Polski – raju oferty GSM – ceny typu 20 USD za zestaw startowy bez żadnych środków na koncie oraz pokrycie kraju zasięgiem na poziomie poniżej 50% to szok.
A propos komórek i Izraela – kiedy wdrażałem system dla operatora w Jemenie, mieliśmy tam o jeden prefiks międzynarodowy do obsługi mniej. Izrael po prostu nie istniał na liście krajów i nie dało się do niego zadzwonić.
6. Historyczno – etnicznie: w 1922 roku na terenie dzisiejszego Izraela żyło tylko 11% Żydów, w 1945 33%, nadal wyraźna mniejszość. Obecnie odsetek ten sięga 75%.
7. Ekologicznie: Izrael jest jednym z dwóch światowych liderów jeśli chodzi o wykorzystanie energii słonecznej do podgrzewania wody.
8. Religijnie: nie zadawałem sobie sprawy, że Izrael jest tak silnie wyznaniowy, cytując z Wikipedią:
Przestrzega się ściśle biblijnych i talmudycznych praw i przepisów pokarmowych w wojsku i instytucjach państwowych, cywilne prawa osobiste (małżeństwo, rozwód) podlegają wyłącznie jurysdykcji sądów rabinackich i stosują się do żydowskiej tradycji. Nieżydzi podlegają odrębnym sądom religijnym. Nie można zawierać ślubów cywilnych.
Kończę, bo czas się pakować. Zastanawiam się też czy relacja nie skończy się na jednym wpisie. Ambasada twierdzi, że nie ma przepisu, z którego wynikałby zakaz wjazdu do Izraela osób z wizami krajów tam „niepopularnych”. Jednak wszystko zależy od służb imigracyjnych. A – pamiętając wjazd do USA – jakoś zawsze wpadam im w oko. A oto i mych rozterek przyczyna:
Flaga Izraela stąd.