antykruchość w życiu i w biznesie

Gianfranco, czyli dlaczego fitness może nie być zdrowy

Przeczytaj ambitnemu koledze, prześlij zmotywowanej koleżance. Niech wybiorą dyscyplinę, gdzie znajdzie się miejsce na zdrowie, przyjemność i jakąś grację. I gdzie po prostu nie będą robić sobie krzywdy.

Dubaj, Jumeirah Lakes Towers Park, późne popołudnie. Wygrzewam się na ławce celebrując półmetek pięciodniowej ucieczki przed zimą i pracą w trybie 24/7.

Książka w dłoni, ale jakoś nie mogę skupić się na czytaniu – o wiele ciekawiej jest obserwować tubylców. Filipińska gosposia spieszy z dziećmi w kierunku jednego z apartamentowców – pewnie by zdążyły przywitać w progu wracającą z pracy białą mamę. Grupa Hindusów żartuje i przekomarza się – wyglądają na gości z IT, którzy właśnie wyszli z pracy. Kolejna filipińska gosposia z dziećmi. Trzech starszych Brytyjczyków (poznaję po akcencie) dumnie kroczy chodnikiem. Brrr – wyglądają jak smutne klony, których każdy dzień (na odpowiedzialnym i dobrze płatnym stanowisku) przypomina wszystkie poprzednie. I następna gosposia z Filipin… Ooo, a to co? Zapowiada się ciekawie.

Na trawnik sprężystym krokiem wbiega wielki Murzyn i zaczyna wyciągać z torby jakieś sprzęty. Za nim, nieco mniej sprężyście, wkraczają na murawę cztery kolejne osoby. Wyglądająca na wysportowaną para po trzydziestce, nieco starszy żylasty Hindus oraz Gianfranco. Tak od razu ochrzciłem wyglądającego na Włocha gościa w średnim wieku z widoczną nadwagą. Patrząc na stroje całej czwórki, oraz to, co wyciągał z torby nasz sprężysty Murzyn, wiedziałem już co się święci. Za chwilę będę świadkiem prawdziwego dubajskiego treningu fitness!

Prosta, kilkuminutowa rozgrzewka idzie im w miarę sprawnie, jednak podczas sesji dynamicznego jogopodobnego rozciągania pojawiają się pierwsze zgrzyty. Najlepiej radzi sobie (oczywiście – joga!) Hindus. Wysportowana para trochę oszukuje, ale mieści się w granicach tolerancji. Gianfranco zdecydowanie ma problemy. Tego, co prezentuje nawet przy największej dozie tolerancji nie sposób nazwać psem z głową w dół. Prawdziwy dramat zaczyna się jednak w momencie, kiedy hebanowy dręczyciel zarządza władczym głosem serię pełnych burpees – przysiad, wyrzut nóg w tył, pompka, powrót skokiem do przysiadu i powrót do pionu połączony z wyskokiem i wyrzutem rąk.

Hindus, szczególnie na tle pozostałych, jakoś-nawet-daje-radę. Wysportowana para okazuje się być wysportowana tylko z wyglądu. A Gianfranco? Cóż… przedstawiając sobą obraz nędzy i rozpaczy próbuje i nie odpuszcza. I to jest właśnie najgorsze.

morderczy_trening

Bo powinien.

Mamy początek roku i aby natknąć się na Gianfranco nie trzeba wcale lecieć do Dubaju. Wystarczy pójść na dowolne zajęcia fitness. Będą tam na pewno. Dziewczyny dyszące jak zepsuta klimatyzacja już w trzy minuty po rozlegnięciu się gromkiego “zaczynamy – maaaarsz” i chłopaki, których przerasta wykonanie pięciu pompek. Przerasta, ale trwają i nie rezygnują. Pewnie przed wyjściem naoglądali się motywacyjnych wideo. Nie odpuszczają, a powinni. Powinni tak, jak i ja odpuściłem. Oburzonych faktem, że natrząsam się z bliźnich, informuję bowiem niniejszym, że w przypadku burpees radzę sobie niewiele lepiej niż Gianfranco.

Moja gibkość, a raczej jej brak, który wciąż doskwiera mi po operacji sprzed roku, eliminuje mnie z udziału w większości zajęć wytrzymałościowych. To znaczy mogę iść na dowolne i jakoś tam dam radę. Tyle, że “dając radę” robiłbym sobie w ten sposób krzywdę. Dokładnie tak, jak robił ją sobie nasz włoski anty-przykład. I tak, jak być może robisz ją sobie ty albo twoja koleżanka, która w nowym roku postanowiła wziąć się za siebie.

Pompki? Łokcie maksymalnie na zewnątrz, plecy w pałąk i walka o każde powtórzenie – korzyści dla klatki piersiowej minimalne, za to stawy łokciowe, barkowe oraz kręgosłup cichutko kwilą. Pozycja deski? Tyłek niepostrzeżenie opada i zamiast ćwiczenia mięśni głębokich zajmujesz się właśnie robieniem krzywdy krzyżowemu odcinkowi kręgosłupa.

Co na to trener? Może czasem krzyknie “pupa wyżej”, ale rzadko który zaproponuje prostszą wersję albo przerwie i dokładnie wyjaśni o co chodzi we wcale nie aż tak trywialnej technice tego ćwiczenia. Nie widzi? Nie chce mu się? Nie potrafi wyobrazić sobie jak to jest nie wygrać na loterii genowej i nie spędzać 18 godzin tygodniowo na siłowni, a w związku z tym być nieco mniej sprawnym? Nie mam pojęcia. Wiem jednak, że większość z nich nie zrobi nic z tym, że połowa grupy właśnie robi sobie krzywdę. Szczególnie widać to podczas kończącej niejedne zajęcia grupowe “dłuższej serii ćwiczeń na brzuch”. To dopiero jest festiwal samookaleczenia!

Stawiam dolary przeciw orzechom, że najwyżej kilka procent odwiedzających statystyczną siłownię jest w stanie wykonać kilkunastominutową serię ćwiczeń na brzuch zachowując przez cały czas prawidłową technikę. Cała reszta po najdalej 550 sekundach pracuje już wyłącznie nad nadwyrężeniem sobie karku i pleców. W czasie kolejnych zajęć przerwij na chwile walkę o życie i podczas serii spięć brzucha rozejrzyj się wokoło. Policz ilu spośród towarzyszy niedoli zamiast “podpierać delikatnie głowę na dłoniach” ciągnie ją do przodu niczym worek kartofli. Przy okazji zwróć też uwagę na trenera – oni najczęściej też nie ćwiczą cały czas, tylko robią regularne przerwy na obchód sali. Z którego najczęściej niewiele wynika.

Dlaczego piszę o tym tutaj? Dlaczego nie wstałem i nie podszedłem do Gianfranco i nie powiedziałem mu co o tym myślę. Dlaczego milczę podczas zajęć na siłowni? Odpowiedź jest krótka, trzyliterowa – ego. Kilka razy próbowałem i wiem już dobrze, że nikt nie chce, aby podszedł do niego obcy facet i, nawet najdyplomatycznej na świecie, powiedział “daj sobie spokój”. Sam przecież bym nie chciał. Piszę więc te słowa tutaj w nadziei, że może mimo wszystko uda się uratować czyiś kręgosłup, a przy okazji motywację do ćwiczeń. No bo w końcu na ile może wystarczyć wytrwałości do takiego umartwiania się?

A jak było ze mną? Pomogło mi lustro.

Pewnego pięknego dnia zerknąłem w nie kątem oka podczas wykonywania zadanych przez trenera wygibasów. Zerknąłem i srodze się zawiodłem, bo zamiast szczującego bicem fit-adonisa, ujrzałem znajomą walkę o życie. Wstrząśnięty, powziąłem w drodze do domu postanowienie, że nie wracam na zajęcia póki nie ukończę rehabilitacji, a potem jeszcze nie doprowadzę się samodzielnie do jako-takiej kondycji. Bo ćwiczenia to ma być zdrowa przyjemność, a nie walka o życie.

Pokaż ten tekst ambitnemu koledze, prześlij zmotywowanej koleżance. Nie po to, aby porzucili aktywność fizyczną. Jestem ostatnią osobą na planecie, która będzie do tego namawiać. Po prostu nich wybiorą dyscyplinę, gdzie oprócz wysiłku będzie w tym wszystkim jeszcze zdrowie, przyjemność i… jakaś gracja. Propozycje:

 • Niegłupim, dającym dużo radochy i pozwalającym spalić sporo kalorii pomysłem są trampoliny. Szansa na zrobienie sobie krzywdy jest dość mała pod warunkiem, że przestrzegasz kilku banalnych zasad: spięty brzuch i tyłek, skakanie nisko, na całych stopach i wyłącznie “nogami” (a nie całym ciałem). Zwróć uwagę na to na tym krótkim filmie. Niezależnie od tego jak szybko skika trenerka, utrzymuj takie tempo, żeby przede wszystkim skikać technicznie!
 • Innym mało ryzykownym pomysłem (choć chyba już tylko dla pań) jest aqua aerobic.
 • Można też specjalnie nie kombinować. Siedząc z Gianfranco przy kieliszku chianti, poradziłbym mu, aby co drugi dzień założył słuchawki z jakimś ciekawym audiobookiem i wybrał się na trzydziestominutowy spacer szybkim krokiem, a kiedy pogoda nie dopisze (np. w Dubaju stanie się zbyt gorąco) spędził ten czas na orbitreku.

A co robię ja? Priorytet ma rehabilitacja, ale poza tym staram się od czasu do czasu odwiedzić trampoliny, regularnie robię też (mocno zwracając uwagę na prawidłową formę) pompki na ilość (kilka serii z przerwami), albo organizuję sobie sesję machania kettlem. Stosunkowo lekkim, spokojnie, technicznie, w swoim tempie.

Antykruchość – Warsztaty

Jak z gracją i umiejętnie umiejętnie płynąć na otaczającej nas fali zmienności i niepewności?

Rozważ newsletter

Zostaw maila, a raz na kilka tygodni napiszę do Ciebie z informacjami o nowych tekstach i innych nowościach.

13 komentarzy

 

 • Coś czuję, że podczas wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń z wyżej opisanych, mogłabym rozstać się z zębami zanim trener zdążyłby skorygować moją postawę ;)

 • Przydatne obserwacje :) Ja bym tylko dodała, że trampoliny nie są wskazane dla każdej kobiety – z uwagi na to, że są bardzo obciążające dla mięśni dna miednicy. Przed treningami warto skonsultować się z fizjoterapeutką uroginekologiczną, bo można sobie zrobić krzywdę. Fajnie jest to tu opisane: http://www.okiemfizjoterapeutki.com/tag/trampoliny/

  • Hej Ola – dziękuję za ten głos!

   @Meteorytyka: niby tak, niby nie. Warto jak ze wszystkim podejść do sprawy rozsądnie. Dziewczyny na stronie Fit and Jump piszą:

   „Każda osoba przed przyjściem na zajęcia powinna się zorientować co do swojego stanu zdrowia i zapoznać z przeciwskazaniami. Przeciwskazaniami są: niestabilność stawów, koślawość i szpotawość kolan oraz stóp, stan po niedawno przebytych urazach, astma, choroby układu krążenia, nietrzymanie moczu, ciąża oraz okres do 6 miesięcy po ciąży, jak i ogólne przeciwskazania do podejmowania jakiegokolwiek wysiłku.”

   Nie do końca ufałbym od razu pierwszej fizjoterapeutce. Tamta Pani:

   a) jest relatywnie mało doświadczona
   b) sama nigdy nie była na takich zajęciach

   Ludzie często wypowiadają się nt. trampolin nie wiedząc jak wygląda sama technika skakania, albo mając błędne przeświadczenie. Tam się nie skacze góra dół tylko „wali nogami w trampolinę” trzymając tyłek i tułów mniej więcej w jednej płaszczyźnie. Wstrząsy są – fakt, ale podejrzewam właśnie, że podobne jak na niejednym fitnessie, czy chociażby dłuższej rowerowej przejażdżce off-road.

   Reasumując: nie po ciąży i bez przesady typu nie 5 x 1h tygodniowo i powinno być super-genialnie.

 • teraz i ja spojrzałem w lustro w czasie ćwiczeń, wyglądam jak pokraka walcząca z oporem powietrza :)))
  dzięki, dzięki, idę się zastanowić

 • Dziękuję za ten wpis, trafiłam na niego w zeszłym roku i totalnie zmienił on moje podejście do sportu. Najważniejszym kryterium stała się gracja i przyjemność, a nie ciśnięcie ponad siły za wszelką cenę. Od tego czasu aktywność fizyczna przestała być dla mnie przykrym obowiązkiem, a efekty zaczęły przewyższać oczekiwania 💛

   • Przede wszystkim wolne ciężary. Poza tym joga, rozciąganie i inne wygibasy. Jak się zrobi cieplej, to przerzucam się na aktywność na świeżym powietrzu, bo jednak siłownia to nie mój klimat (dyskomfort akustyczny zniechęca).

    Zmianę tę poprzedziła radykalna zmiana relacji z własnym ciałem, bo samowyzysk uskuteczniałam również w formie patologicznego pracoholizmu, ale to już inna historia

 • Miałam wakacyjną przygodę z fitnessem i z jednej strony wyszło mi to na dobre, bo miałam lepszą kondycję i przede wszystkim czułam się po ćwiczeniach świetnie. Z drugiej zaś strony miałam bardzo obolałe mięśnie. Wiem, że po pewnym czasie mięśnie zaczynają „pracować” tak jak powinny ale czasem ból był nie do zniesienia. Czasem też ćwiczenia fitness są zbyt wymagające. Trzeba trafić na fajnego trenera.

  • Trener to raz, ale jak ból jest „nie do zniesienia” to raczej nie brzmi jak zdrowo. :/ W każdym razie trzymam kciuki za zdrowe nabieranie formy :-)

 • Zdecydowanie się zgadzam! Sama jestem instruktorem Zumba Fitness, Zumba Kids i Aqua Zumba. Chociaż przez zdecydowaną większość życia nie miałam nic wspólnego ze sportem, a tym bardziej z tańcem, to od 2018 roku zatraciłam się w Zumba. Na początku dobrze się bawiłam, jednak technika nie była taka, jak być powinna. Później wiele szkoleń, spotkań z Jammerami (szkoleniowcami technicznymi Zumba – przygotowującymi choreografie) i ogrom samozaparcia, doprowadziły do tego, że chciałam jak najlepiej przekazywać wiedzę i technikę Uczestnikom swoich zajęć. Teraz mam jeszcze więcej zabawy i swobody w swojej pracy, przede wszystkim dlatego, że mogę zadbać o zdrowie Uczestników i swoje własne.
  Doceniam tego typu artykuły, bo wnoszą wiele więcej niż tylko trening, rekomendowany czas i liczbę powtórzeń.

  • Nie ważną jest dyscyolina, liczą się kompetencje kadry trrnerskiej.
   Przy odrobinie szczęścia możesz nawet trenować zdrowo boks 🙂👊😎

antykruchość w życiu i w biznesie